Gözler büyüme oranlarında

TÜİK tarafından açıklanan verilere göre, üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttı.

Gözler büyüme oranlarında
Gözler büyüme oranlarında

Türk ekonomisinin geçen yıla nazaran büyüme rakamları açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bugün saat 10’da açıklayacağını duyurmuştu ancak henüz ses seda çıkmadı. Ama tahminlere göre Türkiye ekonomisinin bu yıl ki büyüme oranı yüzde 7.3 seviyelerinde seyredecek. Bir çok analistin yorumunun bu yönde olması, TÜİK tarafından yapılacak olan açıklamayı beklememek gerektiğini gösteriyor. Çünkü her yıl, analistler ile TÜİK’in verdiği oranlarda 0.01-0.03 arasında sapma oluyor.

TÜİK’in vereceği raporla birlikte, son çeyrek büyüme raporu, Türkiye’nin gayrisafi yurt içi hasılası belirlenecek. Ekonomistler ve analistlere göre Türkiye son çeyrekte yüzde 7.3 büyüdü. Türkiye ekonomisi 2017 yılında birinci çeyrekte yüzde 5.3 büyürken, ikinci çeyrekte yüzde 5.4, üçüncü çeyrekte yüzde 11.1 büyümüştü. Son çeyrek büyüme oranı tahmini ise 7.3.

TÜİK’ten detaylar gelmeye devam ettikçe sizlere aktaracağız.

TÜİK, BÜYÜME ORANLARINI AÇIKLADI

 tarafından açıklanan verilere göre, üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 7,4 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2017 yılında bir önceki yıla göre yüzde 19 artarak 3 trilyon 104 milyar 907 milyon TL oldu.

Gayrisafi yurtiçi hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2017 yılında tarım sektörünün katma değeri yüzde 4,7 arttı, sanayi sektörü yüzde 9,2 arttı, inşaat sektörü yüzde 8,9 arttı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri yüzde 10,7 arttı.

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
PENTİ 500. Mağazasını Açtı
PENTİ 500. Mağazasını Açtı
Ödeal, esnaf dostu çözümleri ile büyümeye devam ediyor!
Ödeal, esnaf dostu çözümleri ile büyümeye devam ediyor!