Bitexen – Kolay, Hızlı, Güvenilir Bitcoin ve Altcoin Borsası

Yazan:

Türk Lirası ile işlem yapılabilen kolay, hızlı, güvenilir Bitcoin ve Altcoin borsası Bitexen faaliyetlerine başladı.

Kullanıcı dostu arayüzü, mobil uygulamaları, düşük komisyonları ve API erişimi olanağı ile Bitexen üzerinden Bitcoin ve diğer Altcoin’ler alım-satımı kolayca gerçekleştirilebilir.

 

Bitexen; bankacılık, parite ve türev yatırım araçları alım satım platformları, ödeme sistemleri, bilgi güvenliği, finansal suistimallerin önlenmesi ve inovasyon konularında uzun yıllar deneyimi olan Murat Çelik, M. Fatih Bilgin, Mutlu Dağdelen ve A. Kürşat Duygulu tarafından; yenilikçi ve kripto-para yatırımcılarının temel ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verecek global platformu oluşturma hedefiyle tasarlandı ve sistem güvenliği, kripto-para cüzdan güvenliği ve suistimal önlemleri başlıklarında dünya standartlarında bankacılık ve finansal hizmetler güvenlik prosedürleri dikkate alınarak geliştirildi. Bu çalışmalar sayesinde, kullanıcıların güvenle kripto-para alım-satımı yapabilecekleri bir platform ortaya çıkmış oldu.

 

Ayrıca geleneksel finansal ürünlerin blockchain teknolojisi üzerinde yeniden konumlandırılmasında rol almak ve bu değişimin öncülüğünü üstlenmek, Bitexen kurucularının orta-uzun dönem hedefleri arasında yer alıyor.

 

Bitexen, kullanıcı yatırımlarının güvenliğini ilk planda tutarak, kripto-para cüzdan güvenliği konularında İTÜ Arı Teknokent bünyesinde Ar-Ge çalışmaları yürütmektedir. Kendisini fintech girişimi olarak tanımlayan Bitexen’in gelecekteki ürün ve iş modeli planları arasında; son kullanıcıların daha kolay ve hızlı işlem yapmalarını sağlayacak mobil cüzdan uygulaması Exen-Wallet, kurumsal müşterilerin güvenli kripto-para saklama ve yönetebilmelerini sağlayacak Exen-Vault, şirketlerin müşteri kitlelerini büyütebilmeleri ve tanıtımlarını sağlayabilmeleri için coin dağıtım çözüm modelleri sunacak Exen-ICDStore ve yatırımcılar için kripto-para fon hizmeti sunacak Exen-Funds ürünleri bulunmaktadır.

 

Bitexen’de şu an Bitcoin (BTC), Ripple (XRP) ve Stellar Lumens (XLM) kripto-paraları üzerinden alım-satım yapılabilmektedir. Ayrıca Bitexen, EXEN Coin adını verdiği kripto-para birimiyle, Dünya’da ilk kez bir borsanın tümünü kullanıcılarına ücretsiz dağıtmayı ve düzenli aralıklarla geri satın almayı taahhüt ettiği bir modeli hayata geçiriyor.

 

EXEN Coin Nedir?

EXEN Coin, Bitexen tarafından Ethereum blok zinciri üzerinde ERC-20 token standardı ile sadece 15 milyon adet üretilen yeni bir kripto-paradır.

 

EXEN Coin’ler, Bitexen kullanıcılarına ücretsiz olarak dağıtılır. Kullanıcılar, Bitexen üzerinde hesap oluşturarak ve başka kullanıcılara tavsiyede bulunarak EXEN Coin’lere sahip olabilirler. Ayrıca düzenlenecek yarışmalar ve kampanyalarla kullanıcılar daha fazla EXEN Coin kazanma şansına ulaşabilirler.

 

EXEN Coin’ler kullanıcılar arasında, Bitexen alım-satım tahtaları aracılığıyla farklı para birimleri ile alınıp-satılabilir. Böylece EXEN Coin fiyatları kullanıcıların alım-satımlarıyla belirlenir.

Bitexen, Ocak 2019’dan itibaren her üç aylık dönemin sonunda, elde edilen kripto para gelirinin %50’si ile EXEN alım-satım tahtaları üzerinden geri alımları gerçekleştirir. Ne kadarlık alım yapılacağı ve geri alım tarihleri önceden kullanıcılara duyurulur. EXEN Coin geri alımları, kullanıcıların belirledikleri satış fiyatları üzerinden gerçekleşir.

EXEN Coin geri alımları, kullanıcılarda kalan son EXEN Coin geri alınana kadar 3’er aylık periyotlarla devam eder.

Kurucu Ortaklar

Murat Çelik

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2002 yılında mezun oldu. Çalışma hayatına İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda başladı ve 2005 yılına kadar yazılım geliştirme grubunu yönetti. Sonrasında 5 yıl boyunca IBTech şirketinde Yazılım Mimarı olarak ve 7 yıl boyunca Intertech şirketinde Mimari Danışman olarak görev yaptı.

Murat, 12 yıllık bankacılık kariyeri boyunca bankacılık uygulamaları altyapı geliştirme, inovasyon projeleri, ürün geliştirme projeleri, karar destek sistemleri, suistimal (fraud) tespiti projeleri üzerinde görev aldı. Ayrıca 2013 yılından itibaren Blockchain, Bitcoin ve Ripple ekosistemlerini yakından takip etmiş, alım-satım ve proje geliştirme üzerine çalışmalar gerçekleştirmiştir.

 

M. Fatih Bilgin

İstanbul Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2003 yılında mezun oldu. İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda 2 yıl Yazılım Geliştirme Grubunu yönetti. Ardından İTÜ Teknokent şirketlerinden Tikle firmasında 5 yıl Ar-Ge Takım Liderliği, AirTies Kablosuz İletişim Şirketinde 1,5 yıl Ar-Ge Takım Yöneticiliği yaptı. Ayrıca Bankacılık sektöründe proje danışmanlığı ve denetim süreçlerini yürüttü. 2012’den itibaren Abidos Bilişim Teknolojileri A.Ş. Kurucu Ortağı ve 2014’ten itibaren Bunsar Yönetim Kurulu Üyesi olan Mehmet Fatih Bilgin, 2018 yılında Bitexen Kurucu Ortakları arasında yer aldı.

Fatih, 15 yıllık profesyonel hayatı boyunca yüksek işlem kapasiteli yazılım sistemleri tasarım ve geliştirme süreçlerinde aktif rol aldı ve ekip yöneticiliği yaptı. Kurucusu olduğu Abidos Bilişim ile, Taksi Rehberi adında, saniyede 200.000 işlem kapasiteli taksi yönetim coğrafi bilgi sistemini geliştirdi, “Coğrafi Konum Tabanlı Hizmet Birimi Kuyruklama Sistemi” adıyla ulusal incelemeli patent tescili gerçekleştirdi ve İTÜ ARI Teknokent 2012 Yılın Girişimi yarışmasında Türk Telekom Özel Ödülü’nün sahibi oldu.

 

Mutlu Dağdelen

İstanbul Teknik Üniversitesi, Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği programını 2000 yılında tamamladı. 1995 yılında İTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda başladığı çalışma hayatında, 2005 yılına kadar İTÜ ve ARI Teknokent içerisinde sırasıyla teknisyen, uzman ve yönetici görevlerinde bulundu. Sırasıyla Servicium şirketinde 4 yıl boyunca Proje Lideri ve Intertech’te 5 yıl boyunca Kartlı Ödeme Sistemleri Altyapı Yönetimi Bölüm Müdürü rollerinde yer aldı.

Mutlu profesyonel kariyeri boyunca, FX, vadeli işlem ve opsiyon piyasalarında alım-satım platformu geliştirme; kartlı ödeme sistemleri altyapı geliştirme ve uygulama yönetimi; bilgi sistemleri güvenlik alt yapılarının tasarlanması, denetlenmesi ve VISA-MasterCard PIN güvenliği; PCI-DSS standartlarının gerçekleştirilmesi ve denetimleri; Hardware Security Module (HSM) ve kriptografik anahtar operasyonlarının yönetilmesi; performans izleme ve kapasite belirleme konularında aktif rol aldı.

 

A. Kürşat Duygulu

Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 2010 yılında mezun oldu, yine Boğaziçi Üniversitesi’nde Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi yüksek lisans programını tamamladı. Sırasıyla Pfizer, Intertech ve Monitise şirketlerinde yazılım uzmanı ve yazılım takım liderliği rollerinde yer aldı. Bitexen’den önce en son Monitise’da Web Önyüz Geliştirme Yazılım Takım Lideri rolündeydi.

Kürşat, profesyonel kariyeri boyunca; bankacılık inovasyon projeleri, krediler ve kredi kartları iş süreçleri geliştirme, saha satış uygulamaları geliştirme, yazılım kalitesi süreç geliştirme, önyüz ve kullanıcı deneyimi (UX) tasarımı, web önyüz teknolojileri konularında yazılım geliştirme uzmanı ve takım yöneticisi rollerinde yer aldı.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir