Halil Arda: Gaziemir’i hizmetle parlattık

Yazan:

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, 4,5 yıllık belediye başkanlığı sürecini, “Zorlu ekonomik koşullara karşın önemli çalışmalar yaptık ve önem vizyon gösterdik” ifadeleriyle değerlendirerek hizmetlerini anlattığı bir sunum gerçekleştirdi.

Rekor bir oyla seçimleri kazandık

Gaziemir için yola çıktıklarını ve başarılı olduklarını söyleyen Arda, 4,5 yıllık belediye başkanlığı sürecini, “31 Mart 2019’de rekor bir oyla seçimleri kazanmıştık. Gaziemir Belediye Başkanı olarak fiziki, sosyal birçok çalışmalara imza atarak geleceğin Gaziemir’ini kurmak için ciddi bir adım attık. Kültür, sanat, sağlık ve sosyal hizmetler alanlarında örnek bir belediyecilik sergiledik. Zorlu ekonomik koşullara karşın önemli çalışmalar yaptık ve önem vizyon gösterdik. Gaziemir’i hizmetle parlattık” şeklinde değerlendirdi.

Görev süresi boyunca toplamda 40 yeni araç ve iş makinesi alarak araç filosunu hem gençleştirdiklerini hem de bu filo ile kendi kendine yetebilen bir belediye inşa ettiklerini aktaran Arda, “Doğru zamanda doğru bir yatırım yaparak şimdiki döneme göre değerleme yaptığımızda belediyemizin bu sistemden karı 30 milyon TL’dir” dedi.

Gaziemir Belediyesi tarafından sosyal alan oluşturmak için hayata geçirilen Porta Cafe’nin kadın istihdamına büyük katkı sağladığını belirten Arda, Porta Cafe’de 45 kadın işçinin çalıştığını, çalışanların yüzde 70’inin kadın olduğunu söyledi. Arda, kendisine, ‘kafe belediyeciliği yapıyor’ denildiğini ancak, durumun böyle olmadığını, düşünülenin aksine sosyal ve ekonomik açıdan önem arz ettiğini söyleyerek, “Kamusal alanları genişleteceğiz diyerek çıktığımız bu yolda kira süresi dolan belediye mülklerini, belediye bünyesinde işletme kararı alarak kamusal alanları genişletme kararımızın arkasında durduk. Gaziemirlilerin şu anda severek tercih ettiği Porta Gaziemir”i hayata geçirdik. “Porta 1” açıldığı günden bu yana Gaziemirlilerin teveccühünü kazandı. Sevgi Yolu’nda açtığımız “Porta 2”den sonra temelini ocak ayında atacağımız Porta Sarnıç ise 4 mahalleden oluşan Sarnıç bölgemize hizmet verecek. İlçemizin nüfusunun 137 bin olduğu düşünülürse kurulduğu günden bugüne Porta 1’i 1 milyon 771 bin 636 kişinin, Porta 2’yi ise 1 milyon 240 bin 808 kişi ziyaret etmiş olması bu projenin ne kadar doğru ve halka dokunan bir proje olduğunu göstermektedir. Vatandaşlarımıza kaliteli sağlıklı ve ucuz hizmet vermekten asla vazgeçmeyerek kamusal alanları genişletmeye devam edeceğiz. Aynı zamanda bu belediye işletmeleri yüzde 70 kadın çalışanıyla ve Gaziemir Üretici Kadın Kooperatifi iş birliği ile kadın istihdamına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda bu proje ile kadını üretime katarak kadınlar aile bütçelerine katkı sağlamaktadırlar” ifadelerine yer verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...  599 TL'den başlıyor! THY'den o rotalara özel ucuz bilet kampanyası

Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz

Geçtiğimiz genel seçimlerde Millet ittifakının seçimi kaybetmesini sağ partilerle yapılan İttifaka bağlayan Arda, Cumhuriyet Halk Partisinin Eski Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçimi kaybettiği takdirde genel başkanlığı da kaybedeceğini belliydi diyerek, “Bir yöntem denedi, helalleşme lafının altının doldurulduğunu düşünüyorum. Sağ partilerle yapılan ittifak matematiksel olarak yanlıştı. Eski genel başkanımızla da uyum içindeydik. Ancak Özgür başkanımızın da başa gelmesine sevindim. Değişim öncesinde; genel seçim de kaybedilince, halkta bir umutsuzluk vardı.  Demem o ki değişim bir ivme kattı. Hep birlikte çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.

Temelini atıyoruz

İmza projemiz olan Cumhuriyetin Yüzüncü yılına yakışacak Yüzüncü Yıl Sanat Merkezi sadece Gaziemir’in değil İzmir’in kültür sanat yaşamına yön verecek. Kendisi de mimari olarak bir sanat eseri olacak projemiz, toplam 3 bin 500 metrekare büyüklüğündeki alanda yaşama geçirilecek merkezimizde 350 metrekarelik sahnesi ve 600 kişilik salonu ile performans sanatlarını Gaziemirliler ile buluşturacak. Mart ayında temelini atıyoruz.

Seçimi rekor bir oyla kazandığını ve göreve gelir gelmez ilk yaptığı işin çöp taşeronu ile anlaşmayı bitirdiğini söyleyen Arda, ” İlk önüme gelen inanılmaz bir rakam olan temizlik hakkediş faturasıydı. İlk işim çöp taşeronu ile anlaşmayı bitirip, 19 çöp aracı almaktı. Tek bir kalemde 30 milyon kira tasarruf etmiş olduk. Bu dönemde engelli aracından tutun iş makinelerine kadar 40 araç aldık. Bu da Gaziemir Belediyesi’nin 3’te 1’ine tekabül ediyor. Ve kredi ile almadık, özkaynaklarımızla aldık. Bu dönemde de pandemi ile karşı karşıya kaldık ama kontrollü bütçemiz vardı. Gaziemir Belediyesi tek bir malını satmadı, özellikle AKP’li belediyelerde ciddi mallar satılıyor. Ülkenin içinde bulunduğu enflasyona rağmen yatırım yapan bir belediye yarattık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir