Ödeal, esnaf dostu çözümleri ile büyümeye devam ediyor!

Yazan:

‘Cepte POS’ uygulaması ile Türkiye’de ilk kez işletmelere cep telefonları üzerinden tahsilat yapma kolaylığı sağlayan Ödeal;‘Ödeal POS’ ve ‘Ödeal Yazar Kasa POS’ ürünleriyle, istikrarlı büyümesini sürdürüyor.

2014 yılında hayata geçirdiği ‘Cepte POS’ uygulamasıyla aylık kotalar ve sabit maliyetler nedeniyle POS yatırımı yapmak istemeyen KOBİ’ler, küçük işletmeler ve bireysel girişimcilere can suyu olan Ödeal, sürdürülebilir büyüme yolculuğuna inovatif yaklaşımıyla devam ediyor. Bu yılın ilk yarı sonuçlarına göre, 81 ilde, 69’dan fazla sektörde hizmet vererek, 25 bini aşkın işyerine ulaşan firma, üye işyeri sayısını yüzde 37, işlem adedini yüzde 100 ve cirosunu yüzde 67 artırdı. Ödeal’ın toplam üye işyeri sayısının yüzde 71’ini bireysel girişimciler ve şahıs şirketleri; geri kalan yüzde 29’luk kısmını ise, limited şirketler ve kooperatiflerle, dernekler oluşturuyor.

 

“Start-up”tan, sektörün güçlü oyunculuğuna uzanan yolculuk…

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Ödeal Kurucu Ortağı Fevzi Güngör, bir start-up”tan, sektörün önemli oyuncularından birisi haline geldikleri dört yıllık Ödeal yolculuğunu 3 fazda özetleyerek, şunları söyledi: “Yolculuğumuz, 2014 yılı Eylül ayında ‘Ödeal Cepte POS’ ile başladı. Bu sayede, yalnızca büyük kurumlar değil, küçük esnaf ve kendi hesabına çalışanlar da herhangi bir sabit maliyete katlanmak zorunda olmaksızın kredi kartı ve banka kartından tahsilat yapabilmeye başladılar. Burada çok ciddi bir sıkıntıyı çözdük. İkinci fazda ise, zaman içinde gelen talepler doğrultusunda, Profilo iş birliği ile ‘Ödeal POS’adını verdiğimiz, Türkiye’nin masaüstü yazar kasalara bağlanma özelliğine sahip ilk ve tek POS cihazını çıkardık. Böylece ‘Ödeal POS’ ile, anlaşmalı bankalar için tek POS üzerinden taksit imkanına ek olarak; tüm bankalar için aynı komisyon oranı gibi farklı avantajlar sunmaya başladık. Başka bir ifadeyle, ödeme sistemlerine hem yeni bir bakış açısı getirdik ve hem de pazardaki faaliyet alanımızı genişletmeye başladık. Üçüncü faza ise bu sene geçtik ve yine Profilo ortaklığıyla ’Ödeal Yazarkasa POS’ ürününü piyasaya sürdük. Bu yeni nesil yazar kasa POS cihazı içerisine, Ödeal avantajları eklenerek, yazarkasa ile mobil olarak tahsilat yapmak isteyen işletmelere çözüm sunduk. Kısacası, alışveriş ekosistemini iyi okuduğumuzu düşünüyorum. Ve 2018 yarıyıl rakamlarındaki ivmemiz de bunun en önemli göstergesi.” dedi.

 

Türkiye, dünyanın fintek finans merkezi olabilir.

Türkiye’de mobil tahsilat uygulamaları alanında hala büyük bir potansiyel olduğunu da vurgulayan Güngör şunları söyledi: “Türkiye, Dünya’nın Fintek finans merkezi olabilir. Bu konuda hem devlet hem de özel sektör kanallında önemli girişimlerde bulunuluyor, adımlar atılıyor. Yenilikçilik, müşterilere yakınlık, inovasyon, uzmanlık, regülasyonlar, devlet teşvikleri ve yabancı sermayeli girişimler gibi Fintek pazarının büyümesinde etkili olan faktörlerin hepsi mevcut. Ülkemizin, yatırımcıların daha çok ilgisini çeken, dünya markası Fintek şirketlerinin yer aldığı bir ekosisteme kavuşacağına inanıyorum.”

 

Editöre Ek Not:

  • Üye işyeri adet bazından ilk 5 sektör:

1)Elektrik – Elektronik

2)Züccaciye – Hediyelik Eşya

3)Giyim – Tekstil

4)Doğal Ürünler – Aktar

5)İnşaat Yapı Malzemeleri

 

  • Üye işyeri adet bazında ilk 5 il: İstanbul, İzmir, Ankara, Bursa, Antalya

 

  • Üye işyeri sahiplerinin yaş dağlımı:

18 – 24: % 6

25 – 30: % 20,5

31 – 40: % 43,3

41 – 50: % 21,2

50+: % 9

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir