Altında kazanç sürüyor

Yazan:

Altın, yatırımcıların enflasyon risklerine tartı vermesi ve Fed’in istihdam piyasası ile ilgili yorumlarıyla geçen hafta elde ettiği yararlarını koruyor. Gram altın ise bu yılın en yüksek düzeyinde tutundu.

Tahvil piyasasının gelecek 5 yıldaki tüketici enflasyonu beklentileri 2006’dan bu yana en yüksek düzeyde bulunuyor. Emtia fiyatlarındaki yükseliş ve güçlü büyüme beklentileriyle enflasyon kaygıları de güçleniyor.

Federal Reserve Dallas Lideri Robert Kaplan, geçen ay beklenenden zayıf gelen istihdam verisine karşın istihdam piyasasının toparlanmaya devam edeceğini zira tüketici talebinin hala güçlü olduğunu söyledi.

10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi yüzde 1,59 düzeyinde hafta başından bu yana yatay seyrederken Bloomberg Dolar Spot Endeksi de 1.119 civarında yatay sakin bir seyir izliyor.

Ons altın fiyatı

Geçen haftayı son 6 aydaki en âlâ performanslarından biriyle kapatan ons altın, pazartesi günü 1.845 dolara kadar tırmanarak son üç ayın tepesine ulaşmıştı. Ons altın, salı akşamı hafif bir gerileme kaydettikten sonra salı günü 1.836 dolar civarında yatay bir seyir izliyor.

Gram altın fiyatı

Geçen haftaya 470 TL civarında başlayan gram altın, Dolar/TL ’deki yükselişin global altın fiyatlarındaki dalgalı seyri dengelemesiyle yatay bir seyir izlemişti. Cuma günü global altın fiyatlarındaki yükselişi takip eden gram altın, 488 TL ile 2021’in doruğuna ulaşmıştı.

Gram altın, haftaya 486 TL düzeyinde başladıktan sonra dolar/TL ve global altın fiyatlarındaki yükselişle 488 TL civarında bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir