Bankalardan yeni ‘kredi kartı’ kararı: Komisyon oranında rekor artış

Yazan:
Bankalar, pos cihazı kullanan işletmelere uyguladığı 0,49-0,79 seviyesindeki komisyon oranını yüzde 3,5’e çıkardı. Bankalar ile olan anlaşmalarda rekor iptal talebi yaşanıyor.

 Bankaların işletmelere uzun süredir uygulamakta olduğu 0,49-0,79 aralığındaki kredi kartı komisyonları geçtiğimiz hafta itibarıyla yüzde 3,5’e çıkarıldı.

Cumhuriyet Gazetesi’nden Ali Can Polat’ın haberine göre; alınan kararın uygulama talimatı bu hafta itibarıyla birçok işletmeye aktarılırken, bankalar ile olan anlaşmalarda rekor iptal talebi yaşanıyor. Yeni komisyon oranı ile kazançlarında büyük bir kesintiye gidileceğini belirten işletme sahipleri, söz konusu değişikliklerin ardından ya ürün, mal ve hizmet bedellerine zam yapma yolunu tercih ediyor ya da kredi kartı ile alışveriş seçeneğine son veriyor.

‘KAYIT DIŞI EKONOMİ’ UYARISI

Birçok işletme, bankalar tarafından kesilen yüksek komisyon oranları nedeniyle işyerlerine havale/EFT ile alışveriş yapılmasını kolaylaştırmak adına IBAN adreslerinin karekodunu yapıştırıyor. Bu şekilde müşteriler, para transferi ile alınan ürünün ve hizmetin bedelini işyerine aktarırken, banka söz konusu ticaretten bir komisyon alamıyor.

Uzmanlar, söz konusu hamlenin ‘kayıt dışı ekonomi’ olduğu uyarısında bulunurken, söz konusu kazancın vergiye yansıtılmama tehlikesi nedeniyle işyerlerinin yüklü cezalarla karşı karşıya kalabileceği uyarısında bulundu.

KMH VE NAKİT AVANS İÇİN AYLIK FAİZ YÜZDE 4,47 OLACAK

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, geçtiğimiz haftalarda TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda yaptığı sunum ile parasal sıkılaşma sürecine devam edileceğini ve faizlerin istenilen seviyeye gelene kadar artırılacağını belirtti. Bu açıklama, 26 Ekim tarihinde alınacak faiz kararının ne olacağının tartışılmasına yol açarken, piyasaların ortak beklentisi Merkez Bankası’nın 500 baz puan faiz artırımına gideceği yönünde.

Beklentilerin gerçekleşmesi ve TCMB’nin 500 baz puanlık faiz artışına giderek politika faizlerini yüzde 30’a yükseltmesi halinde 1 Kasım 2023 tarihi itibarıyla geçerli olacak kredi kartı akdi faizleri yüzde 3.,1’e yükselecek. Bunun yanı sıra bankaların sunduğu bir diğer kredili ürün olan Kredili Mevduat Hesabı (KMH) ve nakit avans işlemleri için tahsil edilecek aylık faiz tutarı ise yüzde 4,47 olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir