Elon Musk’tan takipçilerine Dogecoin sorusu

Yazan:

Elon Musk, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşım ile takipçilerine Tesla’nın Dogecoin ile ödeme kabul edip etmemesi gerektiğini sordu.

Musk’ın twitter üzerinden açtığı ankete 40 dakika içerisinde 850 bine yakın kullanıcı katıldı.

Musk’ın ‘Cumartesi Gecesi’ gösterisi Dogecoin’i hayal kırıklığına uğrattı

Musk’ın ABD’deki ünlü ‘Saturday Night Live’ televizyon programına katılıp Dogecoin ile ilgili konuşacağına işaret eden Twitter paylaşımı sonrasında heyecanlanan Dogecoin yatırımcıları gösteride aradığı bildirileri bulamamıştı.

Gösterinin açılış kısmında Musk ‘Saturday Night Live’a konut sahipliği yapmak bir onur, bunu kastediyorum. Bazen bir şeyi söyledikten sonra ‘bunu demek istiyorum’ demem gerekiyor” diye konuştu. Musk’a gösterisinde annesi Maye Musk eşlik etti. Musk’ın annesi gösteri sırasında “Anneler Günü hediyen umarım Dogecoin değildir” derken Musk “Evet, öyle” diye karşılık verdi.

Musk’ın gösteriye katılmasından evvel 73 sentin üzerine çıkarak rekor kıran Dogecoin, gösterinin akabinde yüzde 29 düşüş yaşadı ve 51 sent düzeylerini test etmişti.

Elon Musk neden Bitcoin ile Tesla satmaya başladı?

Coindesk’ten J.P Koning’e nazaran, Elon Musk Bitcoin ile ödeme sistemini, ödeme iadelerindeki ziyanını azaltmak için kullanıyor olabilir.

ABD’de neredeyse tüm eyaletlerde otomotiv müşterilerini fabrika yanılgılarından ötürü meydana gelen sorunlardan koruyacak bir yasa olduğunu belirten Koning, böylelikle yanılgılı ya da arızalı otomobil alan müşterilerin paralarını geri alabilme haklarının olduğunu söylüyor.

Eyaletlere nazaran değişen iade müddetleri bulunmakla bir arada, yeni otomobil alan şahıslar bu mühlet zarfında otomobil satıcısına haklarıyla ilgili müracaatta bulunabiliyor. Otomobil satıcısı öncelikle arabayı düzeltmek için uğraşabilirken başarısız olması durumunda tüm parayı iade etmek zorunda.

Bitcoin öde, dolar geri al

Elon Musk’ın Bitcoin ile ödeme sistemini benimsemesi de tam bu süreçte riskten kaçınmak için değerli. Şayet 50 bin dolara Tesla alırsanız ve otomobiliniz yanılgılı ya da arızalı ise talep ettiğiniz takdirde şirket size dolar ile ödeme yaptığınızdan ötürü 50 bin dolar ödemek zorunda. Ama Bitcoin ile ödeme seçeneğindeki mukavele şartlarında, Tesla size hangi para ünitesiyle ödeme yapacağının haklarını gizli tutuyor.

Buna nazaran, ABD’de 50 bin dolar kıymetinde Bitcoin ile otomobil alınırsa ve bir mühlet sonra arıza nedeniyle para iadesi talep edilirse. Tesla bu parayı Bitcoin cinsinden ya da dolar cinsinden istediği biriyle ödeme hakkına sahip.

Şayet 50 bin dolar bedelinde Bitcoin ile ödeme yapıldıysa ve para iadesi istendiği vakit Bitcoin fiyatları yükselmiş, tıpkı ölçüde ödenen Bitcoin’in kıymeti 60 bin dolar olmuşsa, Tesla dolar ile ödeme yapmayı tercih ederek 50 bin dolar ödeyebilir ve ortadaki farktan ziyanını azaltabilir.

Tam aksisi senaryoda ise ödeme yapılan ölçüdeki Bitcoin’in fiyatı 50 bin dolardan 35 bin dolara düşmüş olsun. Bu durumda da Tesla Bitcoin cinsinden ödeme yapmayı tercih edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir