İran’da kripto para madenciliği yasaklandı

Yazan:

İran Lideri Hasan Manevî, devlet televizyonuna yaptığı bir açıklamada kripto para madenciliğinin 22 Eylül’e kadar yasaklanacağını söyledi.

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin datalarına nazaran, İran dünyada en fazla kripto para madenciliğinin yapıldığı altıncı ülke ve global madencilikteki hissesi yüzde 3,82.

Global kripto para madenciliğinin yüzde 65’ini gerçekleştiren Çin de geçen hafta yaptığı açıklamada kripto para madenciliğini yasakladığını duyurmuştu.

Çin Lider Yardımcısı Liu He’nin lideri olduğu Devlet Kurulu komitesi cuma günü yaptığı bir açıklamada finansal riskleri azaltmak için kripto para madenciliğinin yasaklandığını söylemişti. Kurul böylelikle birinci sefer kripto para madenciliğini maksat almış oldu.

Kripto para Borsası Huobi, pazartesi günü Çin’deki müşterileri için madencilik ve alış-satış süreçlerini durdurduğunu açıkladı ve başka ülkelerdeki operasyonlarına odaklanacağını söyledi.

BTC.TOP da düzenleyici riskleri öne sürerek Çin’deki faaliyetlerini durdururken kripto madencilik firması Hashcow da Bitcoin madenciliği için yeni teçhizatlar almayacağını söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir