Türkiye Finans’ın Aktif Büyüklüğü 51 Milyar Lirayı Aştı

Yazan:

Türkiye Finans Katılım Bankası, 2019 yılının ilk çeyrek verilerini açıkladı. Birinci çeyrek itibarıyla, Bankanın toplam aktifleri yüzde 9 artış göstererek 51,2 milyar liranın üzerine çıkarken, topladığı fon büyüklüğü 32,1 milyar liraya ulaştı. Toplanan fonlarda yüzde 19,6 artış kaydeden Türkiye Finans, bu oran ile bankacılık sektörünün iki katı üzerinde bir büyüme elde etti. Reel ekonomiye desteğini sürdüren Türkiye Finans, 30,8 milyar lira net finansman portföyüyle 2019’un ilk çeyreğini geride bıraktı.

Türkiye Finans 25 Nisan 2019 tarihinde KAP’a yaptığı yazılı açıklamada, 2019 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarını duyurdu. Toplam aktif büyüklüğünü 2018 yıl sonuna göre yüzde 9 artışla 51,2 milyar liranın üzerine çıkaran Türkiye Finans’ın toplanan fonlarının büyüklüğü 32,1 milyar liraya ulaştı.

 

Toplanan fonlarda yüzde 19,6 büyüme kaydeden Türkiye Finans, bankacılık sektörünün iki katı üzerinde bir büyüme sağladı. 2019 yılının ilk çeyreğinde, sürdürülebilir ve kârlı büyüme stratejisini devam ettiren Türkiye Finans’ın net kâr payı geliri yüzde 16 artarken, Bankanın net kârı 83 milyon lira seviyesinde gerçekleşti.

 

Türkiye Finans’taki cari hesapların mevduat içerisindeki oranı yüzde 39’a yaklaştı. Bankanın öz kaynakları ise 4,4 milyar lira ile 2018 yıl sonuna göre yüzde 2,1 artış gösterdi. 2019’un ilk çeyreğinde reel ekonomiye verdiği desteği sürdüren Türkiye Finans, 2018 yıl sonuna göre yüzde 3 büyüyen net finansman portföyü ile 30,8 milyar lira değere ulaştı.

 

Türkiye Finans Finans ve Strateji Genel Müdür Yardımcısı Mete Kanat, Bankanın 2019 yılı ilk çeyrek finansal sonuçlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “2018 yılında güncellediğimiz ‘Hayata Katılım’ vizyonumuz ile IFN tarafından Türkiye’de en iyi Katılım Bankacılığı ödülüne layık görülmemizin sevincini yaşıyoruz. Türkiye Finans olarak kârlı ve sürdürülebilir büyüme stratejimizi 2019’un ilk çeyreğinde de devam ettirdik. Müşterilerimizin Bankamıza olan güveninden güç alarak toplanan fonlarımızı bu çeyrekte sektörün iki katı üzerinde bir oranla yüzde 19,6 arttırdık. Sadece cari hesapların mevduat içerisindeki payının yüzde 39’a yaklaştığını görüyoruz. Diğer yandan bir katılım bankası olarak reel ekonomiyi fonlarken, finansman portföyümüzü de kârlılık hedefimizle dengeli bir biçimde büyütmeye devam ediyoruz. Önümüzdeki dönemde ülke genelinde açacağımız yeni şubeler, ihracat iş birlikleri ve dijital bankacılık yatırımlarımızla sektörün en iyisi olmayı sürdüreceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir