Kredi Notu Yükseltme Yolları

Yazan:

Kredi notu yani diğer adıyla kredi risk raporu borcunuzu ödeme sadakatinizi yansıtan bir sistemdir. Tüm bankalar bu ortak sistem ile müşterilerinin borçlarını ödeme düzenini ve sadakatini hızlı bir şekilde görebiliyor, kredi veya kredi kartı gibi ürün ve hizmetlerini kimlere sunacağını belirleyebiliyorlar.

Daha önce kredi kullandıysanız ve ödemeleri zamanında gerçekleştirdiyseniz kredi notunuzda herhangi bir düşüş oluşturmayacaktır. Düzenli ödenen kredi taksiti veya kredi kartı borcu sizin kredi notunuzu arttırır ve daha kolay – hızlı bir şekilde kredi kullanmanıza yardımcı olur.

Daha önceden kredinizi ödeyemediyseniz veya kredi kartı borcunuzu geciktirdiyseniz büyük ihtimalle kredi notunuz düşük çıkacaktır. Bu durum da kredi kullanmanızın önünde engel teşkil edecektir. En iyi ihtimalle düşük miktarda kredi kullanabilecek ve kefil bulmak zorunda kalacaksınız. Bu gibi durumlara düşmemek adına kredi notunuzun yüksek olmasına ve borcunuzu düzenli ödemeye özen göstermelisiniz.

Kredi notu yükseltme yolları ile kredi notunuzu yükseltebilir ve kredi imkânından faydalanabilirsiniz. Üstelik kredi notunuz yüksek olduğunda hangi bankaya giderseniz gidin size kredi konusunda zorluk çıkartmayacaklardır. Kredi notunuz düşük dahi olsa yükseltmeniz için bazı uygulayabileceğiniz yöntemler bulunuyor. İşte kredi notu yükseltme yolları:

Ödemeleri Düzenli Bir Şekilde Gerçekleştirin

Düzenli bir biçimde borçlarınızı ödemeniz kredi notunuzu olumlu bir biçimde etkileyecektir. Borçlarınızı ödeme düzeniniz kredi notunuzu yaklaşık %35 oranında etkilemektedir. Hiç ödememenizdense en azından asgari tutarı ödemeniz de yararınıza olacaktır. Ancak yine de hızlı bir kredi notu yükselişi istiyorsanız dönem borcunuzu ödemeye gayret göstermelisiniz. Kredi notu yükseltme yolları içinde en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu ödemelerin düzenli bir biçimde gerçekleşmesidir.

 

Borçları Tamamen Kapatın

Aslına bakarsanız borçlarınızı kapatmasanız yani azaltsanız bile kredi notunuz yükselecektir. Birden hızlı bir şekilde kredi notunuzu arttırmanız imkânsızdır bu nedenle hızlı bir artış isterseniz mutlaka borçlarınızı hızlı bir biçimde kapatmalısınız. Bu şekilde kredi ürünlerine olan bağlantınızı azalttığınızda veya tamamen yok ettiğinizde kredi notunuz gözle görülür bir biçimde artacaktır.

 

Fazla Kredi Hizmeti Kullanmayın

Kredi hizmetinden kastımız sadece kredi kullanma değildir. Kredili ürün çeşitliliği arttıkça borçluluk oranı ve borç ödeme sadakati (düzeni) bilinmediğinden dolayı kredi notunuzda düşüş meydana gelmektedir. Yani banka size kredi kartı verdi, esnek hesap imkânı sundu ve kredi verdi. Sizin bankaya olan borçlarınız artmış olacak ve bunun 

haricinde banka borçlarınızı düzenli mi yoksa düzensiz mi ödeyeceğinizi bilemeyecek. Bu nedenden dolayı kredi notunuz siz borçlarınızı düzenli ödeyecek olsanız bile ilk etapta düşmekte daha sonra siz düzenli ödeme yaptıkça uzun vadede tekrar yükselmektedir. Kredi notu yükseltme yolları arasında en etkilisi fazla kredili ürün kullanmamadır.

Bu kriterleri göz önünde bulundurarak kredi notu yükseltme yollarından istediğinizi uygulayabilirsiniz. Aynı zamanda kredi notunuzda gözle görülür bir artış istiyorsanız vadeli hesap açabilir veya yatırım hesabı açabilirsiniz. Bankanızda ekstradan vadeli hesap açmanız veya döviz – altın hesabı bulundurmanız kredi notunuzu yükseltmenize yardımcı olacaktır.

Hızlı bir şekilde kredi notunuzun yükselmesini istiyorsanız kredi notu yükseltme yolları size yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir