Rifis Makina Genel Müdürü Ali İhsan Nacak: Hayaliniz yoksa bir yere gidemezsiniz

Yazan:

“Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü, Olympos Gelişim Etkinliği’ne katılan Rifis Makina Genel Müdürü Ali İhsan Nacak, Rifis Makina markasının başarı hikayesini anlatarak gençlere başarılı olma yolunda tavsiyeler verdi….

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü, “Olympos Gelişim” adlı etkinlikle üniversite öğrencilerine ilham veren bir gün yaşattı.

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü’nün düzenlemiş olduğu etkinlik Prof. Dr. Baki Komsuoğlu Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Sektör liderlerinin konuşmaları, bireysel başarı hikayeleri, eğlenceli konserler ve fuaye alanında çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği ve konsepti “gelişim” olan etkinlik Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin yüksek katılımı ile iki gün sürdü.

Etkinliğe ilk gün Rifis Makina Genel Müdürü Ali İhsan Nacak, DARGEB Derneği’nden Yaren Özdemir ve Yavuz Mert Arslan, İç Mimar Ayşe Senem Göral katıldı. Etkinlik sonunda ünlü rock grubu Skapova akustik konser verdi.

Etkinlikte Rifis Makina, TUSAŞ, Roketsan, Dargeb, ve Siberay gibi sektör lideri firmalardan gelen konuşmacılar, öğrencilere sektörel gelişmeleri ve kariyer fırsatlarını detaylı bir şekilde aktardı. Katılımcılar, konuşmacılara sorular yöneltip, interaktif bir deneyim yaşadılar. Ayrıca fuaye alanında, firmalardan gelen ekipler stant açarak öğrencilere firma tanıtımları ve soru cevap seansları ile bilgi aktarımında bulundu. Bireysel başarı hikayeleriyle öne çıkan etkinlikte  ESPOR koçu Melih Serkan Kaya ve iç mimar Ayşe Senem Göral, kendi deneyimlerini paylaşarak öğrencilere kariyer yolculuklarında ilham verdi.

Gün boyunca devam eden etkinlikte, Skapova Müzik Grubu ve Fabrika Müzik Ekibi’nin enerjik konserleriyle öğrenciler hem eğlenceli anılar biriktirdiler hem de müzikle dolu bir gün geçirdiler.

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü’nün düzenlediği “Olympos Gelişim” etkinliği, öğrencilere sadece sektörel değil, aynı zamanda eğlence dolu bir deneyim sunarak öğrencilerin ilgisini çekmeyi hedefledi.

Olympos Gelişim Etkinliği kapsamında konuşma yapan Rifis Makina Genel Müdürü Ali İhsan Nacak, öğrencilerin sorularını da cevapladı.

Ali İhsan Nacak, konuşmasında öncelikle Rifis Makina hakkında bilgiler verdi:

Rifis Makina, Alman ortaklı bir imalat firması. 2007 yılından beri Türkiye’de imalat yapıyoruz. Firmanın diğer ortağı Alman arkadaşım Harry Fischer, Almanya’da 90 yıllık bir firmanın 3. jenerasyondan sahibi. Birebir dostluklarımızla devam eden bir ortaklığımız var. Farklı düşünceleri, farklı yaşantıları, farklı anlayışları olan iki toplumdan iki insan olarak bir birliktelik oluştururken birbirlerinin pozitif yönlerini kullanması ayrı bir deneyim. Yani orada egolarınızı öne çıkarmamanız gerekiyor.

Teknolojideki yenilikleri takip etmek ve uygulamak konusunda şirket stratejisini öğrencilerle paylaşan Ali İhsan Nacak, Üniversite öğrencilerinin sorularına da yanıt verdi:

Teknolojideki yenilikleri takip etmek ve uygulamak konusunda şirketinizin stratejisi nedir?

 “Yurtiçi ve yurtdışı fuarlara hem katılımcı hem ziyaretçi olarak katılıyoruz. Almanya, İsviçre’ye firma ziyaretleri yapıyoruz. Makaleleri, dergileri takip ediyoruz. Yeni teknolojileri görüyoruz, Çalışmamıza kolaylık sağlayacak her yeni sisteme açığız. Mühendis kadromuz genç arkadaşlardan oluşuyor. Onlarla fikirlerimizi paylaşıp tartışıyoruz.”

 

Şirketinizde yapılan mekanik çalışmalarda hangi programı kullanıyorsunuz?

Formika SQL dediğimiz imalatın kontrol edildiği bir program kullanıyoruz. Almanya’dan satın aldık. Bizim için ilave özellikler eklenmiş bir program oldu. Bütün satın alma, iş akış şemasının olduğu bölümü olan muhasebeye kadar giden bütün prosesleri içeren kontrol edebildiğimiz bir sistemimiz var.

Örneğin bize bir müşteri bir sipariş geçtiği zaman teknik resmiyle, bilgisiyle bizim kayıtlarımıza geçiyor. Yıllar sonra 20 -30 yıl sonra bile müşteri ben size şu parçayı yaptırmıştım dediğinde arşivimizden o parçaya ait bilgilere hızla ulaşabiliyoruz. Hangi operatörümüz bu parçayı imal etti, hangi makinada yapıldı, ona ait uçları kimden kullandık, ham maddesini kimden aldık, müşteriye kaça sattık bütün bu bilgileri görebiliyoruz. Bizim mesleğimiz biraz da hesap verme işi arkadaşlar. Yaptığınız ürünlerle aslında topluma bir şekilde sorumlusunuz. Bu sorumluluk neticesinde bir gün bir sorunla karşılaştığınız zaman bu nasıl oldu, nereden kaynaklandı sorusunun cevabını verebilmemiz lazım.

Eğer böyle bir sisteminiz yoksa bu cevapları vermek çok kolay değil. Yani 10 sene 20 sene önce yaptığınız bir parçanın hatasının neden olduğunu bulabilmek için böyle bir sisteme ihtiyacınız var.

Çalışanların eğitimi ve gelişimi konusundaki yaklaşımınız nedir?

Şu anda bile Rifis’de yürüyen geometri, tolerans eğitimimiz var.  Eğitimleri çok sıkı takip ediyoruz. İnsan Kaynakları Departmanı üzerinden takip ediliyor. Gerekli üniversitelerle, sizle tanışmama vesile olduğu gibi akademik alanlarla da iş birliklerimiz, iletişimimiz var.

“SİZLER HEPİNİZ KENDİ HAYATINIZIN, KENDİ HAYALLERİNİZİN, KENDİ HİKAYENİZİN BAŞROLLERİSİNİZ.”

“KALBİNİZİN VE AKLINIZIN YATMADIĞI YERLERDE KALMAYIN.”

Mühendislik öğrencilerine tavsiyeleriniz nelerdir?

“Ne yaparsanız yapın, tutkuyla yapın. İşin içine tutkuyu koymadığınız zaman tekdüze, size yazılmış çizgiyle hareket ederseniz başarılı belki olursunuz ama bir hayaliniz yoksa çok bir yere gidemezsiniz. Sizler hepiniz kendi hayatınızın, kendi hayallerinizin, kendi hikayenizin başrollerisiniz. Bu çok önemli, bu sizi motive etmeli ve hayal kurmalısınız. Hayalleri de gerçekleştirmek için peşinden koşmalısınız. Ayrıca yabancı dil çok önemli. Çünkü mühendisliğe yönelik kaynakların çoğu maalesef yabancı kaynaklar. Yabancı diliniz olmazsa kısır bir dünyada debelenirsiniz.

İş için müracaat edeceğiniz kurumlar olacak. Bazen kalbiniz orada olmayacak. Eğer öyleyse orada durmayın. Kalbinizin ve aklınızın yatmadığı yerlerde kalmayın.”

“AMATÖR DUYGUNUZU KAYBETMEYİN”

Kocaeli Üniversitesi öğrencileriyle nasıl tanıştınız?

2018 yılı bir fuarda Kocaeli Üniversitesi Mekatronik Kulübü’nün kırık bir uçakla yer aldığını gördüm. Orada herkes üstün teknolojilerini göstermeye çalışıyorken bu çocuklar kırık bir uçakla oradaydılar. Kendilerine bunun nedenini sordum, uçaklarının kırıma uğradığını o yüzden bu şekilde gelmek zorunda kaldıklarını söylediler.

Bence bu insanların vazgeçmemesi adına çok değerli bir şey. Orada herkes iyi bir uçakla, göğsünü gere gere yer alırken, onların kırık uçakla orada olması benim için çok anlamlıydı. Kısa bir sohbet sonrası uçak projelerine destek olmaya karar verdik.

İlk uçak yapıldıktan sonra ilk uçuşu düşünüyorum da çok heyecanlandığımı hatırlıyorum. Sanki biz Wright Kardeşleriz, dünyanın ilk uçağını yaptık ve uçuruyoruz gibi geldi bana.

Uçakla başlayan desteğimiz daha sonra elektrikli araba ile devam etti. Elektrikli araba için motor desteği verdik. Zamanlarını böyle verimli, güzel işlere ayırdıkları için genç arkadaşlara teşekkür ediyorum. Onlarla gurur duyuyorum. Amatör duygunuzu hiç kaybetmeyin, daha güzel şeyler başarmak için kullanın.

Kocaeli Üniversitesi Mekatronik bölümüne projelerinde destek veriyoruz. Sponsor olarak destek verdiğimiz projelerle teknolojik ürün yarışmalarına katılıyorlar. Mesela insansız hava aracı yaptılar onlara destek verdik. O ekiple zaman geçiriyoruz.

Yeni alanlara da destek vermeye devam edeceğiz. Yetkisiz Liderlik adında bir eğitim grubunda eğitim aldım. Bu eğitimle beraber şekillenecek yeni destek projelerimiz olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir