Kredi Başvurusunda Neler Sorulur?

Yazan:

Banka kredisi, bireyin belirlenen bir süre sonunda ödemek şartıyla ve belirli bir faiz karşılığında bankadan aldığı ödünç tutardır. Bankalar bu kaynağı sağlarken oldukça titiz ve seçici davranmakta ve bazı başvuruları olumsuz olarak değerlendirmektedir.

Bunun sebebi kredi onayı bekleyen müşterinin belirli şartları sağlıyor olması gerekmektedir. Çünkü bankalar müşterinin finansal geçmişinin güven vermesini özellikle ister.

Kredi, bankalar tarafından belli bir vade süresi ve miktarı ile faiz oranı üzerinden verilir. İstenilen kredi tutarı ile geliriniz arasında bir uyum olması gerekmektedir. Bu yüzden her kredi tutarı kabul görmeyebilir.

Kredi Başvurularında Bankaların Temel Olarak İlgilendiği Etmenler Nelerdir?

– Öncelikle bankalar kendilerine kredi başvurusunda bulunan müşterisi hakkında kredi notu araştırması yaparlar. Kredi notu, kişilerin geçmiş dönem kredi, kredi kartı, faturalar gibi ödemelerini zamanında ve düzenli yapıp yapmadığını gösteren bir veridir. Bu notun kendileri için belirlenmiş risk limitinin altında yer alması başvurunun olumlu değerlendirilmesini sağlamaktadır.

– Müşteri gelir durumunun istenen kredi miktarıyla uyumlu olması ve onu karşılayabilmesi gerekmektedir. Gelir için ise ilk olarak kişinin sigortalı bir çalışan olup olmama durumu incelenir. Bağlı olduğu kurumda sigortalı 4 ile 6 aydır çalışıyor olması başvuru için bir artıdır. Ayrıca bankalar bazen hane halkının gelirinin beyanını da isteyebilmektedir.

– Eğer sigortalı bir çalışan değilse talep edilen kredinin teminatı için sahip olunan mal varlıklarının beyan edilmesi gerekir.

– Müşterinin belirli yaş sınırları içinde olması gerekmektedir. 18 yaş altı veya 65 yaş üstü kişiler için başvurunun kabul olması zor bir ihtimaldir.

Herkesin Kredi Notu Olur Mu?

Kredili mevduat hesabı olan, kredi kartı kullanan veya kullanmış olan, herhangi bir banka kredisinden yararlanmış olan ya da kredi kullanan birine kefil olan herkesin kredi notu oluşmuş demektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR...  Kredi Kartı Borçlarında Yeni Rekor!

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olan ve kredi çekmek isteyenler için oldukça önemli bir konu olan kredi notunu yükseltmek için neler yapabiliriz?

– Unutmayın ki kredi notumuz birden yükselmez. Öncelikle bankaya olan kredi kartı borçlarımızdan asgari tutarı değil mümkün olduğunca tüm tutarı ödemeye dikkat etmeliyiz. Eğer kredi kartınızın limiti çok yüksek ve borcunuz fazlaysa bu da önemli ölçüde etkilemektedir. Borcunuzu ödedikçe notunuz yükselmektedir.

– Bankalar aracılığı ile yaptığınız fatura ödemeleri de etkilemektedir.

– Sürekli kredi kartı başvurusunda bulunmak notunuzu düşürebilir.

– İdari ve yasal takip işlemleri kredi notunuzu en çok etkileyen durumlardır. Takibe girmiş kredi borçları ödenmişse bile ancak 5 yılın sonunda risk raporundan çıkar.

Genel itibariyle bu sayılanlar kredi başvurusunda karşınıza çıkacak etmenlerdir. Burada en önemli şey kredi notunun yüksek bir seviyede tutulması gerektiğidir. Bu zamana kadar yaptığınız düzenli ödemeleriniz kredi notunuzu arttırmak için oldukça önemlidir.

Her bankanın başvuruyu değerlendirmesi farklılık arz etmektedir. Bir bankaya yaptığınız başvuru kabul görmezken başka banka başvuruyu olumlu değerlendirebilir. Bu, bankanın müşteri portföyünün geniş olmasıyla alakalıdır. Bunun için başvuru yaparken banka kriterlerini, faiz oranlarını iyi araştırmalı ve farklı bankalara başvuru yapmalısınız.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir